SEKCJA TAŃCÓW NA LODZIE

Tańce na lodzie to dyscyplina łyżwiarstwa figurowego, która historycznie czerpie z tańca towarzyskiego. Dołączyła do Mistrzostw Świata w Łyżwiarstwie Figurowym w 1952 roku i stała się sportem medalowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku.

Sportowcy mogą rywalizować w parach lub indywidualnie w zawodach tańca solo na lodzie. Taniec na lodzie różni się od jazdy na łyżwach w parze, ponieważ ma inne wymagania dotyczące podnoszenia i obrotów. Pary muszą wykonywać piruety wspólnie, w chwytach tanecznych, a skoki zwykłe i skoki wyrzucane są niedozwolone. Kolejną różnicą między tańcem na lodzie, a innymi dyscyplinami łyżwiarskimi, jest wykorzystanie muzyki w występach.

W tańcu na lodzie tancerze muszą zawsze jeździć na łyżwach do muzyki z określonym rytmem. Taniec kładzie duży nacisk na technikę jazdy na krawędzi, płynność oraz dynamikę ruchu. Tańce na lodzie łączą w sobie elementy techniczne, takie jak: podnoszenia, piruety, elementy jazdy (twizzle, kroki) oraz elementy choreograficzne. Bardzo istotne jest ich perfekcyjne wykonanie oraz spójność elementów z muzyką.

Rywalizacja odbywa się w ramach dwóch programów:

  • Tańce obowiązkowe (w młodszych kategoriach wiekowych) / taniec rytmiczny (w starszych kategoriach wiekowych)
  • Taniec dowolny

W tańcach obowiązkowych łyżwiarze otrzymują bardzo specyficzny wzór do naśladowania. Ten wzór jest przedstawiony w postaci rysunku, który określa ruchy łyżwiarza aż do momentu, w którym stopa wykonuje dany krok podczas każdego „uderzenia” muzyki.

Tancerze są oceniani pod kątem umiejętności jazdy na łyżwach według wymaganego wzoru z wykazanym wyczuciem muzycznym.

W tańcach dowolnych łyżwiarze tworzą własne programy, w ramach określonych wytycznych. Programy te muszą prezentować podstawowe elementy tańca i kroki w sposób muzyczny. Skoki nie są dozwolone.

Tańce solo na lodzie

W 2022 roku PZŁF zainicjowało konkurencję tańca solo na lodzie, który znacznie rozszerzyły tę dyscyplinę.

Taniec to jedna z dyscyplin łyżwiarskich, w której wiek nie jest barierą. Wielu dorosłych i seniorów w całym kraju lubi tę dyscyplinę, zarówno ze względu na jej walory sportowe, jak i aspekty społeczne. Dodatkowo wielu łyżwiarzy tańczy na lodzie jako uzupełnienie dyscypliny freestyle, aby poprawić pracę nóg i artyzm w ich sporcie.