Elementy łyżwiarskie

Elementy łyżwiarskie

Przygotowaliśmy dla wszystkich taki krótki materiał teoretyczny, który przybliży wam bardziej zaawansowane elementy łyżwiarskie.

Na rysunku załączonym do tego posta widzimy różne kroki łyżwiarskie, których uczycie (lub będziecie się uczyć  ) na naszych zajęciach.

Rysunki są uniwersalne – czyli niezależnie na jakiej krawędzi będziemy wykonywać dany element taki ślad zostawi łyżwa na lodzie.

Istnieje dużo różnych kroków i obrotów – na rysunku są umieszczone tez tzw. trudne (z wyjątkiem trójki). Własnie te kroki są zaliczane (lub nie  ) przez panel techniczny (sędziowie odpowiedzialni za ocenę techniczną programu) i zależnie od ich wykonania zawodnik może uzyskać za swoją sekwencję wyższą ocenę.

Zasadniczo z trudnych kroków i obrotów wyróżniamy: zwroty, zwroty odwrotne, trójki odwrotne, twizzle, pętlice, mohawk, choc-taw

Oprócz nich warto jeszcze wyróżnić: trójki, kroczki na ząbkach, chasse (szase), cross-rolle, zmiana krawędzi

 

ZWROTY i ZWROTY ODWROTNE

Są to elementy w których jedziemy na tej samej krawędzi przed i po obrocie, zmieniając jednocześnie kierunek jazdy i łuk. Na przykład: zwrot przodem wewnątrz na lewej nodze wykonamy rozpoczynając łuk w punkcie start (patrz rysunek), następnie obrócimy się przez prawe ramię. Ślad powinien przypominać ten na rysunku. Aby zwroty i zwroty odwrotne zostały zaliczone musimy je wykonać czysto – czyli w żadnym momencie nie może pojawić się zmiana krawędzi. Zwrot od zwrotu odwrotnego różni się kierunkiem obrotu i tym samym śladem jaki pozostawi na lodzie. Odwołując się do poprzedniego przykładu przy zwrocie przodem wewnątrz na lewej nodze obrócimy się przez prawe, a przy zwrocie odwrotnym przodem wewnątrz przez lewe ramie

PĘTLICA

Jest to element wykonywany na jednej nodze (zarówno przodem jak i tyłem), w którym ślad pozostawiony na lodzie przypomina ten widoczny na rysunku. Pętlice możemy wykonywać zarówno na krawędzi wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Prawidłowo wykonana pętlica nie może być ani zbyt mała ani zbyt duża. Wielkość pętelki powinna wynosić ok 1,5 – 2 długości płozy.

TRÓJKA i TRÓJKA ODWROTNA

W trójce jak i trójce odwrotnej zmieniamy kierunek jazdy (np. z przodu do tyłu), oraz krawędź na której jedziemy. Nie zmieniamy natomiast łuku i nogi.

Trójka od trójki odwrotnej rózni się kierunkiem wykonywania obrotu i tym samym rysunkiem pozostawionym na lodzie.

Na przykład : jeśli wykonujemy trójkę przodem zewnątrz – tyłem wewnątrz na lewej nodze obrócimy się w lewo. W trójce odwrotnej obrócimy się w prawo.

MOHAWK (mohok)

Jeden z najczęściej spotykanych kroków. Wykonując go zmieniamy kierunek jazdy np. z przodu do tyłu, zmieniamy również nogę na której jedziemy.

CHOC-TAW (czoktoł)

Tak samo jak w przypadku mohawk’a wykonując go zmieniamy kierunek jazdy i nogę. Jednak choc-taw od mohawk’a rózni się tym że tutaj zmieniamy łuk po którym jedziemy.

Na przykład: jedziemy na lewej nodze naprzód wewnątrz, przechodzimy na prawą nogę tyłem zewnątrz

TWIZZLE

Nie przedstawiliśmy ich na rysunku, ale książkowo powinny pozostawiać ślad małych pętliczek, jednak w kategoriach solistów przypomina to najczęściej małe trójki tylko o wiele szybciej i płynniej wykonane. W odróżnieniu od trójek nie ma tutaj rytmu pracy w kolanie – powinniśmy zachować stabilną pozycję i nie prostować lub uginać kolana. Całą pracę z zakresu regulacji części łyżwy wykonujemy stopą w bucie naciskając na przód lub tył łyżwy.

Jeśli macie pytania związane z tym zagadnieniem piszcie w komentarzach poniżej – postaramy się odpowiedzieć i rozwiać wątpliwości.

O autorze

Przemek Domański administrator

Przemysław Domański (ur. 27.06.1986 w Warszawie) – polski łyżwiarz figurowy, czterokrotny mistrz Polski Seniorów. W latach 2003-2005 reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata juniorów, najwyższe 14. miejsce zdobywając w 2005 w Kitchener. Czterokrotnie startował w Mistrzostwach Europy. Najwyższe miejsce na tej imprezie zdobył w 2009 roku gdzie uplasował się na 17. miejscu. W Mistrzostwach Świata startował dwukrotnie w 2007 i 2009 roku. To właśnie w 2009 roku w Los Angeles zajął 23 miejsce i zdobył kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie Vancouver 2010. Na Igrzyskach Olimpijskich Vancouver 2010 zajął 28 miejsce i tym samym został pierwszym solistą z Polski uczestniczącym w Igrzyskach od czasów Grzegorza Filipowskiego w Albertville w 1992 roku. Karierę zakończył w grudniu 2010 roku, po Mistrzostwach Polski, gdzie ponownie zdobył tytuł Mistrza Polski Seniorów. Obecnie mieszka w Katowicach i uczy jeździć na łyżwach. Założył sklep EDGE w Katowicach specjalizujący się w łyżwiarstwie figurowym, hokeju, rolkach i wrotkach. Amatorsko lubi pojeździć na wrotkach i rolkach oraz pobawić się na PIC Skate.

Dodaj odpowiedź