O NAS

Akademia łyżwiarska EDGE została założona przez Przemysława Domańskiego – wielokrotnego Mistrza Polski w łyżwiarstwie figurowym, reprezentanta Polski na Mistrzostwach Europy i Świata oraz Olimpijczyka z Vancouver. 

Wraz z grupą młodych ludzi staramy się popularyzować łyżwiarstwo figurowe oraz pomagać ludziom rozwijać ich pasję. Nasze zajęcia są skierowane do osób w każdym wieku, zainteresowanych nauką łyżwiarstwa figurowego.

W 2018 roku na bazie Akademii Łyżwiarskiej powstał Klub Sportowy “EDGE” Skating Academy Sosnowiec i Katowice, gdzie treningi rozpoczęli zawodnicy trenujący łyżwiarstwo wyczynowo. Oba kluby są zrzeszone w Polskim Związku Łyżwiarstwa Figurowego i posiadają aktualną licencję umożliwiającą na udział w zawodach organizowanych w ramach PZŁF.

Klub zrzesza w tej chwili 70 zawodników oraz 25 amatorów. Pomimo, iż klub istnieje dopiero od 2018 roku, może się pochwalić bardzo dobrymi wynikami sportowymi. Nasi zawodnicy są członkami Śląskiej Kadry Wojewódzkiej oraz Narodowej Kadry PZŁF. Klub współpracuje ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Katowicach, co umożliwia naszym zawodnikom łączyć treningi z nauką.

Od 2018 roku do końca sezonu 2021/2022 nasi reprezentanci zdobyli 162 medale, w tym: 🥇49 złotych, 🥈51 srebrnych, 🥉51 brązowych oraz 🏅11 w kategoriach Adults, startując w 48 zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Podstawową kadrę trenerską tworzą:

 • Przemysław Domański
 • Kamil Peteja
 • Iwona Kuszaj
 • Maciej Bernadowski (choreograf i trener Sekcji Tańce na Lodzie)
 • Wiktoria Woźniak
 • Irina Lykyanenko

Dodatkowo współpracujemy z instruktorami:

 • Elżbietą Gabryszak
 • Michałem Woźniakiem
 • Kamilą Leszczyńską
 • Dominiką Polichą
 • Magdaleną Cieślik

oraz specjalistami od baletu i tańca:

 • Joanną Rynkiewicz-Pogrzebą

Klub powstał w odpowiedzi na potrzeby środowiska łyżwiarskiego Aglomeracji Śląskiej oraz liczne zapytania ze strony mieszkańców Katowic.

Odpowiednia aktywność fizyczna dzieci i młodzieży jest kluczowa dla ich prawidłowego ogólnego rozwoju. Badania pokazują, że zajęcia wychowania fizycznego prowadzone tylko w szkole nie zaspokajają w wystarczającym stopniu potrzeb młodych osób w zakresie aktywności fizycznej. Dzisiejszy styl życia sprzyja znacznemu ograniczeniu aktywności fizycznej. W nowoczesnych, rozwiniętych społeczeństwach, kiedy większość codziennych czynności można wykonać bez wychodzenia z domu, potęguje siedzący tryb życia. Dzieci, które bacznie obserwują zachowania dorosłych, naśladują ich i przejmują negatywne nawyki. Jeśli dziecko od najmłodszych lat nie będzie miało doświadczeń związanych z aktywnością, to w późniejszych latach również nie będzie jej podejmowało. W wyniku regularnej aktywności ruchowej, w organizmie zachodzą morfologiczne i fizjologiczne zmiany, które mogą zapobiegać lub opóźniać występowanie pewnych chorób. Jednakże roli aktywności nie można łączyć wyłącznie z jej prozdrowotną funkcją. Wysiłek fizyczny wpływa także na kształtowanie postaw społecznych, takich jak: integracja, praca w grupie, rozwiązywanie konfliktów, przestrzeganie zasad oraz rozwija sferę psychiczną dziecka, wpływa na samoocenę i stwarza warunki do psychicznego odprężenia.

Łyżwiarstwo figurowe to dyscyplina wpływająca na wszechstronny rozwój organizmu. Wpływa na cały organizm człowieka angażując wiele partii mięśniowych i układów. Utworzenie sekcji łyżwiarstwa figurowego ma na celu rozwijanie zamiłowania dla aktywności fizycznej, a w szczególności do łyżwiarstwa figurowego osób w wieku 4 – 17 lat. Już od najmłodszych lat warto dbać o rozwój fizyczny oraz uczestnictwo w kulturze fizycznej. Forma ogólnorozwojowych treningów skierowana jest do wszystkich. Akademia Łyżwiarska nie prowadzi selekcji, w zajęciach może uczestniczyć każde dziecko niezależnie od zdolności i predyspozycji motorycznych. Taka forma wychodzi naprzeciw współczesnym problemom związanym z otyłością, brakiem ruchu wśród dzieci oraz nadużywaniem urządzeń multimedialnych.

Szkolenie w łyżwiarstwie figurowym jest procesem długofalowym i obejmuje wiele pokrewnych dyscyplin sportu. Te dodatkowe zajęcia mają zapewnić harmonijny rozwój organizmu i psychiki dziecka, przygotowując je do treningów specjalistycznych na lodzie. Podstawą szkolenia są zajęcia specjalistyczne na lodzie oraz poza nim. Dodatkowo bardzo istotne są zajęcia baletowo-taneczne i gimnastyczno-akrobatyczne. Mają one zapewnić harmonie ruchu, grację, gibkość, siłę i elegancję ruchu, która jest niezbędna w łyżwiarstwie figurowym. Ważnym elementem szkolenia są starty w zawodach – pozwalają one dzieciom porównać swoje umiejętności do rówieśników oraz rozwijają cechy psychiczne niezbędne do osiągania wysokich wyników sportowych, a następnie do dalszego życia – jest to wola walki, odporność na stres, umiejętność przezwyciężania własnych słabości oraz rywalizacja w duchu zasad fair play.